Trustpilot4,1/5 · 25 de recenzii
Sari la conținutul principal

Nonsensia

Scăzând 99,0 din 99,9 se obține 0,9. Aritmetica este corectă și aproape complet inutilă, deoarece mărimea informativă nu este cifra afișată, ci restul. Ce înseamnă de fapt o puritate de 99% într-un gram de material? Înseamnă 10 mg din ceva ce nu este compusul numit. La 99,9% înseamnă 1 mg. Restul nu s-a redus cu 0,9%; s-a redus de zece ori, iar întrebarea privind compoziția acestui rest contează mai mult decât oricare dintre cele două cifre.

Două loturi pot avea aceeași valoare a purității și se pot comporta diferit. Două laboratoare pot măsura același flacon și pot raporta valori diferite fără ca vreunul să greșească. Ambele fapte decurg din aceeași sursă: o valoare a purității este rezumatul unei anumite măsurători, nu o proprietate a pulberii.

Ce înseamnă de fapt o puritate de 99% și ce nu înseamnă

O puritate procentuală este un raport, iar un raport necesită un numărător și un numitor alese de cineva. Cele trei alegeri cele mai frecvente dau trei răspunsuri diferite.

  • Normalizarea ariilor — aria picului principal împărțită la aria totală integrată a unei cromatograme. Presupune că fiecare component răspunde identic la detector și nu poate vedea nimic din ceea ce detectorul nu percepe.
  • Dozare față de un standard — răspunsul probei comparat cu un material de referință caracterizat, cu conținut cunoscut. Aceasta oferă fracția masică, dar preia incertitudinea standardului.
  • Bilanț masic — o sută la sută minus fiecare clasă de impurități măsurată separat: apă, solvenți reziduali, reziduu anorganic, substanțe organice înrudite. Este metoda cea mai laborioasă și cea mai onestă în privința propriilor lacune.

Un 99,5% obținut prin normalizarea ariilor și un 99,5% obținut prin bilanț masic nu sunt aceeași afirmație. Primul spune că picul principal a dominat o cromatogramă. Al doilea spune că patru categorii de componente care nu sunt analitul au fost cuantificate și însumate.

De ce procentul de arie și procentul masic nu concordă

Răspunsul detectorului este specific fiecărui compus. O lucrare din 2025 publicată în Analytical Chemistry a formulat direct argumentul pentru profilarea impurităților peptidice: impuritățile rezultate din inserție, trunchiere, dezamidare, izomerizare și oxidare nu au răspunsuri egale cu cel al moleculei-părinte, astfel încât apar factori de răspuns relativi atât peste, cât și sub unu. Aplicarea unui factor de răspuns relativ implicit egal cu unu, notează lucrarea, duce la supraestimare acolo unde factorul real este peste unu și la subestimare acolo unde este sub unu.

Mărimea acestei erori este măsurabilă. Un studiu din 2026 care a utilizat cromatografia de lichide cu detecție prin aerosoli încărcați, un detector ales tocmai pentru că răspunde la masă și nu la cromofor, a raportat o abatere standard relativă a factorului de răspuns relativ de 13% pentru nouăsprezece toxine naturale din șase clase structurale, față de o valoare medie a factorului de răspuns relativ de 4,8% în cadrul unei clase. Nici măcar un detector conceput deliberat ca aproape universal nu este universal.

Detecția în ultraviolet este mai problematică într-un mod specific și previzibil. O moleculă fără cromofor în domeniul de lungimi de undă monitorizat nu produce niciun pic. Contribuția sa la numitor este zero, ceea ce umflă ponderea picului principal în total. Impuritatea nu a dispărut; instrumentul nu a văzut-o niciodată.

Ce se află în fracția rămasă

Ghidul ICH Q3A privind impuritățile din substanțele medicamentoase noi împarte restul în trei categorii. Impuritățile organice, apărute în timpul fabricației sau al depozitării, cuprind materiile prime, produsele secundare, intermediarii, produsele de degradare, precum și reactivii, liganzii și catalizatorii. Impuritățile anorganice cuprind din nou reactivii, liganzii și catalizatorii, metalele grele sau alte metale reziduale, sărurile anorganice și alte materiale, cum ar fi adjuvanții de filtrare și cărbunele. Solvenții reziduali formează a treia categorie.

Această listă este motivul pentru care o singură valoare cromatografică nu poate închide problema. Un gradient în fază inversă cu detecție în ultraviolet acoperă o parte din prima categorie și nimic din celelalte două. Apa îi este invizibilă. Paladiul îi este invizibil. Metanolul rezidual, lipsit de un cromofor util și eluat fără retenție, îi este invizibil.

Lucrările de certificare publicate arată cât de mare poate fi fracția nevăzută. Un studiu din 2025 care a atribuit o puritate certificată L-tiroxinei a utilizat bilanțul masic alături de rezonanța magnetică nucleară cantitativă, cuantificând impuritățile prin titrare coulometrică Karl Fischer, cromatografie ionică, cromatografie de gaze–spectrometrie de masă și spectrometrie de masă cu plasmă cuplată inductiv. Au fost separate zece impurități organice înrudite structural și cinci au fost cuantificate. Cea mai mare impuritate nu a fost niciuna dintre ele: a fost apa, la 3,563%. Valoarea certificată a rezultat de 94,90%, cu o incertitudine extinsă de 0,34%.

De ce două valori pot fi imposibil de deosebit

Valorile certificate sunt însoțite de un interval. Certificatul NIST pentru un standard de D-glucoză indică 99,6 ± 0,3% ca fracție masică, intervalul acoperind măsurandul cu un nivel de încredere de aproximativ 95%. Acest interval se întinde de la 99,3 la 99,9. Un al doilea material certificat la 99,8 ± 0,3% s-ar suprapune aproape complet cu el și nicio comparație între cele două cifre afișate nu ar avea sens.

Cele mai multe valori de rutină ale purității nu sunt însoțite de niciun interval. Două astfel de valori provenite de la laboratoare diferite, obținute prin metode diferite pe loturi diferite, nu pot fi scăzute una din cealaltă și tratate ca o diferență. Intervalul dintre 99% și 99,9% rezistă acestei obiecții, deoarece o diferență de zece ori a restului depășește orice dispersie plauzibilă a metodelor. Intervalul dintre 99,5% și 99,7% adesea nu rezistă.

Același certificat de glucoză ilustrează cât de îngustă este de fapt declarația certificată. Umiditatea este raportată ca mai mică de 0,06 la sută, iar conținutul anorganic nevolatil, măsurat ca reziduu de cenușă, ca mai mic de 0,02 la sută. Aceste cifre există pentru că fracția de masă singură nu ar fi spus nimănui dacă restul era apă sau oxid metalic.

Ordinul de mărime în bugetul de impurități

Pragurile de reglementare plasează diferența pe o scară. ICH Q3A stabilește praguri care variază în funcție de doza zilnică maximă a unei substanțe; în banda dozelor mai mici, o impuritate peste 0,05% este raportată, una peste 0,10% este identificată, iar una peste 0,15% este calificată, ultimele două fiind plafonate și în aport zilnic absolut atunci când acest plafon este cel mai restrictiv dintre cele două. Ghidul definește, de asemenea, o impuritate neidentificată ca fiind una a cărei structură nu a fost stabilită și care este definită exclusiv prin proprietăți analitice calitative, cum ar fi timpul de retenție cromatografic.

Comparați aceste praguri cu cele două resturi. Un rest de 1% poate cuprinde douăzeci de componente separate, fiecare aflată exact la pragul de raportare, sau șase componente, fiecare la pragul de calificare. Un rest de 0,1% cuprinde două la pragul de raportare și niciunul la pragul de calificare. Trecerea de la 99% la 99,9% nu reduce doar o cantitate; ea scoate întregul rest din domeniul în care componentele individuale necesită identificare structurală.

Întrebare La 99,0% La 99,9%
Masa componentelor care nu sunt analitul într-un gram 10 mg 1 mg
Componente posibile la 0,05% fiecare Până la douăzeci Până la două
Componente posibile la 0,15% fiecare Până la șase Niciunul
Probabilitatea ca o impuritate individuală să necesite identificare Ridicat Scăzut
Efectul unei singure impurități necromoforice nedetectate Eroare relativă modestă Poate domina restul

Ultimul rând este cel care contează cu adevărat. La 99,9%, o singură impuritate pe care dozarea nu o poate vedea nu este o eroare de rotunjire în rest — poate reprezenta cea mai mare parte a acestuia.

Ce aduc bilanțul masic și metodele ortogonale

Răspunsul metrologic la dependența de metodă este evitarea bazării pe o singură metodă. O certificare din 2025 a unor standarde interne pentru NMR cantitativ, efectuată la un institut național de metrologie, a comparat bilanțul masic, NMR cantitativ, scăderea punctului de congelare și coulometria, atribuind deliberat valorile certificate pe căi independente de NMR, astfel încât lanțul de trasabilitate să nu se sprijine pe tehnica pe care materialele urmau să o susțină. Puritățile obținute au depășit 999,8 miligrame pe gram, cu incertitudini între 0,6 și 3 miligrame pe gram la un factor de acoperire de doi.

Un material de referință pentru puritate din 2025, esterul metilic al acidului gama-linolenic, a urmat aceeași logică la un nivel mai scăzut, determinând puritatea prin bilanț masic și validând-o prin NMR cantitativ, cu o valoare certificată de 98,9% și o incertitudine extinsă de 0,4%. Incertitudinea a combinat contribuții din caracterizare, omogenitate și stabilitate — trei surse, dintre care niciuna nu apare pe o cromatogramă exprimată în procente de arie.

Eroarea sistematică datorată factorului de răspuns a fost tratată la fel din direcția opusă. O lucrare din 2025 privind analiza substanțelor extractibile și levigabile a observat că variabilitatea factorilor de răspuns complică cuantificarea, că un factor de incertitudine o corectează doar parțial și că o abordare cu mai mulți detectori îmbunătățește caracterizarea fără a elimina complet eroarea sistematică. Prin urmare, interpretarea onestă a unei valori a purității include întrebarea ce detector a produs-o.

Întrebări frecvente

Este o puritate de 99,9% de zece ori mai mare decât una de 99%?

Nu în ceea ce privește puritatea, dar în ceea ce privește restul, da. Un gram la 99,0% conține 10 mg de material care nu este compusul numit; la 99,9% conține 1 mg. Cifrele afișate diferă cu 0,9 puncte procentuale, în timp ce cantitatea a tot restului diferă de zece ori. Restul este mărimea informativă.

Care este diferența dintre procentul de arie și procentul masic?

Procentul de arie este ponderea picului principal în răspunsul total integrat al detectorului pe o cromatogramă. Procentul masic este fracția din masa probei care reprezintă compusul numit. Ele coincid numai dacă fiecare component răspunde identic la detector și fiecare component este detectat. În mod normal, niciuna dintre aceste ipoteze nu este valabilă, astfel încât cele două valori diferă cu o cantitate imprevizibilă.

De ce au impuritățile factori de răspuns diferiți în HPLC?

Deoarece răspunsul în ultraviolet depinde de cromofor și de absorbtivitatea sa molară la lungimea de undă monitorizată, care variază în funcție de structură. Lucrările publicate privind impuritățile peptidice raportează factori de răspuns relativi atât peste, cât și sub unu pentru produsele de inserție, trunchiere, dezamidare, oxidare și izomerizare. Presupunerea unui factor egal cu unu supraestimează unele impurități și le subestimează pe altele.

Include valoarea purității determinată prin HPLC apa și solvenții reziduali?

De obicei, nu. Apa nu dă absorbanță în ultraviolet și este eluată fără retenție, iar mulți solvenți reziduali se comportă la fel. Determinarea lor necesită tehnici separate: titrarea Karl Fischer pentru apă, cromatografia de gaze headspace pentru solvenți și analiza elementală pentru reziduul anorganic. O certificare a L-tiroxinei a constatat că apa era cea mai mare impuritate a sa, la 3,563%.

Cum se atribuie puritatea prin bilanț masic?

Prin măsurarea separată a fiecărei clase de impurități și scăderea totalului din o sută la sută. Clasele sunt apa, solvenții reziduali, reziduul anorganic nevolatil și compușii organici înrudiți structural, fiecare determinat printr-o tehnică adecvată. Abordarea este laborioasă, dar explicită în privința propriei acoperiri, deoarece tot ce nu a fost măsurat lipsește vizibil din scădere.

De ce este însoțită o valoare certificată a purității de o incertitudine?

Deoarece valoarea certificată combină contribuții din caracterizare, omogenitatea lotului și stabilitate, iar fiecare contribuie la dispersie. Un standard de glucoză NIST este certificat la 99,6 plus sau minus 0,3% fracție masică, un interval care acoperă măsurandul cu un nivel de încredere de aproximativ 95%. Două valori certificate ale căror intervale se suprapun nu pot fi ierarhizate una față de cealaltă.

Câte impurități se pot afla sub un prag de raportare?

Aritmetic, un rest de 1% cuprinde douăzeci de componente la 0,05% fiecare, în timp ce un rest de 0,1% cuprinde două. De aceea, pasul de la 99% la 99,9% schimbă caracterul unui material, nu doar gradul său: restul iese din domeniul în care componentele individuale necesită în mod normal identificare structurală.

Referințe

  1. ICH Q3A(R2) — impurități în substanțele medicamentoase noi, clasificare și praguri
  2. US Food and Drug Administration — ghidul Q3A, lectură independentă a acelorași tabele de clasificare și praguri
  3. Analytical Chemistry, 2025 — factori de răspuns relativi în evaluarea impurităților din produsele terapeutice peptidice
  4. ACS Measurement Science Au, 2026 — detecția prin aerosoli încărcați și uniformitatea factorului de răspuns în diferite clase de toxine
  5. Molecules, 2025 — material de referință certificat de L-tiroxină prin bilanț masic și NMR cantitativ
  6. NIST Standard Reference Material 917d — certificat de analiză cu puritatea certificată, umiditatea și reziduul de calcinare
  7. Analytical and Bioanalytical Chemistry, 2025 — certificarea standardelor interne qNMR prin metode primare ortogonale
  8. Food Science and Nutrition, 2025 — material de referință certificat pentru puritate al esterului metilic al acidului gama-linolenic
  9. Analytical and Bioanalytical Chemistry, 2025 — factori de incertitudine și factori de răspuns relativi în studiile privind substanțele extractibile și levigabile

Numai pentru cercetare. Nonsensia furnizează standarde de referință analitice pentru aplicații de laborator și de cercetare. Acest articol este publicat în scopuri științifice și educaționale. Nu constituie un sfat medical, nu descrie nicio utilizare la om și nimic din cuprinsul său nu trebuie interpretat ca o recomandare de a administra vreo substanță unei persoane sau unui animal.

Categorie: Puritate & controlul calității

Acest articol face parte din ghidul nostru despre Ce înseamnă de fapt puritatea: impurități, certificate și specificații.