Trustpilot4,1/5 · 25 opinii
Pomiń nawigację i przejdź do treści głównej

Nonsensia

Odejmij 99,0 od 99,9, a otrzymasz 0,9. To działanie jest arytmetycznie poprawne i niemal całkowicie bezużyteczne, ponieważ wielkością niosącą informację nie jest liczba podana na pierwszym planie, lecz reszta. Co tak naprawdę oznacza 99-procentowa czystość w gramie substancji? Oznacza 10 mg czegoś, co nie jest związkiem wskazanym w nazwie. Przy 99,9% oznacza to 1 mg. Reszta nie zmniejszyła się o 0,9%; zmniejszyła się dziesięciokrotnie, a pytanie, z czego ta reszta się składa, jest ważniejsze niż którakolwiek z tych liczb.

Dwie partie mogą mieć tę samą wartość czystości i zachowywać się inaczej. Dwa laboratoria mogą zmierzyć tę samą butelkę i podać różne wyniki, a żadne z nich nie jest błędne. Oba fakty wynikają z tej samej przyczyny: wartość czystości to podsumowanie konkretnego pomiaru, a nie właściwość proszku.

Co tak naprawdę oznacza 99% czystości, a czego nie oznacza

Procentowa czystość to stosunek, a stosunek wymaga licznika i mianownika, które ktoś wybrał. Trzy najczęstsze wybory dają trzy różne odpowiedzi.

  • Normalizacja powierzchni — powierzchnia piku głównego podzielona przez całkowitą scałkowaną powierzchnię chromatogramu. Metoda zakłada, że każdy składnik daje identyczną odpowiedź detektora, i nie widzi niczego, na co detektor jest ślepy.
  • Oznaczanie wobec wzorca — porównanie odpowiedzi próbki ze scharakteryzowanym wzorcem analitycznym o znanej zawartości. Daje to ułamek masowy, ale dziedziczy niepewność wzorca.
  • Bilans masy — sto procent minus każda klasa zanieczyszczeń zmierzona oddzielnie: woda, pozostałości rozpuszczalników, pozostałość nieorganiczna, pokrewne substancje organiczne. Jest to podejście najbardziej pracochłonne i najuczciwiej ujawniające własne luki.

Wartość 99,5% z normalizacji powierzchni piku i 99,5% z bilansu masy to nie to samo stwierdzenie. Pierwsze oznacza, że główny pik zdominował jeden chromatogram. Drugie oznacza, że cztery kategorie substancji innych niż analit zostały oznaczone ilościowo i zsumowane.

Dlaczego procent powierzchni i procent masy się nie zgadzają

Odpowiedź detektora jest specyficzna dla danego związku. W artykule z 2025 roku w Analytical Chemistry bez ogródek przedstawiono ten problem w odniesieniu do profilowania zanieczyszczeń peptydów: zanieczyszczenia powstające w wyniku insercji, skrócenia łańcucha, deamidacji, izomeryzacji i utlenienia nie dają odpowiedzi równej odpowiedzi cząsteczki macierzystej, dlatego występują względne współczynniki odpowiedzi zarówno większe, jak i mniejsze od jedności. Jak zauważono w artykule, przyjęcie domyślnego względnego współczynnika odpowiedzi równego jedności prowadzi do zawyżenia wyniku, gdy rzeczywisty współczynnik jest większy od jedności, i do zaniżenia, gdy jest mniejszy.

Wielkość tego błędu jest mierzalna. Badanie z 2026 roku wykorzystujące chromatografię cieczową z detekcją aerozolu naładowanego, detektora wybranego właśnie dlatego, że reaguje on na masę, a nie na chromofor, wykazało względne odchylenie standardowe względnego współczynnika odpowiedzi wynoszące 13% dla dziewiętnastu naturalnych toksyn z sześciu klas strukturalnych, wobec średniego względnego współczynnika odpowiedzi wynoszącego 4,8% w obrębie klasy. Nawet celowo niemal uniwersalny detektor nie jest uniwersalny.

Detekcja w ultrafiolecie zawodzi w określony i przewidywalny sposób. Cząsteczka bez chromoforu w monitorowanym zakresie długości fali nie daje żadnego piku. Jej udział w mianowniku wynosi zero, co zawyża udział piku głównego w całości. Zanieczyszczenie nie zniknęło; przyrząd nigdy go nie zarejestrował.

Co znajduje się w pozostałej frakcji

Wytyczna ICH Q3A dotycząca zanieczyszczeń w nowych substancjach leczniczych dzieli pozostałość na trzy kategorie. Zanieczyszczenia organiczne, powstające podczas wytwarzania lub przechowywania, obejmują materiały wyjściowe, produkty uboczne, półprodukty, produkty rozkładu oraz odczynniki, ligandy i katalizatory. Zanieczyszczenia nieorganiczne obejmują ponownie odczynniki, ligandy i katalizatory, metale ciężkie lub inne pozostałości metali, sole nieorganiczne oraz inne materiały, takie jak środki pomocnicze do filtracji i węgiel aktywny. Pozostałości rozpuszczalników stanowią trzecią kategorię.

Ta lista jest powodem, dla którego pojedyncza liczba z chromatogramu nie może zamknąć sprawy. Elucja gradientowa w układzie faz odwróconych z detekcją UV obejmuje część pierwszej kategorii i żadnej z dwóch pozostałych. Woda jest dla niej niewidoczna. Pallad jest dla niej niewidoczny. Resztkowy metanol, pozbawiony użytecznego chromoforu i wymywany bez retencji, jest dla niej niewidoczny.

Opublikowane prace certyfikacyjne pokazują, jak duża może być niewidoczna frakcja. W badaniu z 2025 roku, w którym przypisano certyfikowaną czystość L-tyroksynie, zastosowano bilans masy wraz z ilościowym magnetycznym rezonansem jądrowym, oznaczając zanieczyszczenia kulometrycznym miareczkowaniem Karla Fischera, chromatografią jonową, chromatografią gazową ze spektrometrią mas oraz spektrometrią mas z plazmą wzbudzoną indukcyjnie. Rozdzielono dziesięć strukturalnie pokrewnych zanieczyszczeń organicznych, a pięć oznaczono ilościowo. Największym pojedynczym zanieczyszczeniem nie było żadne z nich: była nim woda, w ilości 3,563 procent. Wartość certyfikowana wyniosła 94,90 procent przy niepewności rozszerzonej 0,34 procent.

Dlaczego dwie wartości mogą być nierozróżnialne

Wartości certyfikowane podaje się z przedziałem. Świadectwo NIST dla wzorca D-glukozy podaje 99,6 ± 0,3% jako ułamek masowy, przy czym przedział ten obejmuje wartość wielkości mierzonej z poziomem ufności około 95%. Przedział ten rozciąga się od 99,3 do 99,9. Drugi materiał certyfikowany na poziomie 99,8 ± 0,3% niemal całkowicie pokrywałby się z tym przedziałem, a porównanie obu wartości podawanych na pierwszym planie nie miałoby sensu.

Większość rutynowych wartości czystości podaje się bez żadnego przedziału. Dwóch takich wartości z różnych laboratoriów, uzyskanych różnymi metodami dla różnych partii, nie można od siebie odjąć i traktować jako różnicy. Różnica między 99 a 99,9 procent wytrzymuje ten zarzut, ponieważ dziesięciokrotna różnica w reszcie przekracza każdy prawdopodobny rozrzut metod. Różnica między 99,5 a 99,7 często go nie wytrzymuje.

To samo świadectwo dla glukozy pokazuje, jak wąskie jest w rzeczywistości stwierdzenie certyfikacyjne. Wilgotność podano jako mniejszą niż 0,06 procent, a zawartość nielotnych substancji nieorganicznych, mierzoną jako pozostałość po spopieleniu, jako mniejszą niż 0,02 procent. Liczby te podano, ponieważ sam ułamek masowy nie powiedziałby nikomu, czy reszta to woda, czy tlenek metalu.

Rząd wielkości w budżecie zanieczyszczeń

Progi regulacyjne pozwalają umieścić różnicę w skali. ICH Q3A ustala progi, które skalują się z maksymalną dzienną dawką substancji; w niższym przedziale dawki zanieczyszczenie powyżej 0,05% jest raportowane, powyżej 0,10% jest identyfikowane, a powyżej 0,15% jest kwalifikowane, przy czym te dwa ostatnie są również ograniczone bezwzględnym dziennym spożyciem, jeśli ten limit jest bardziej restrykcyjny. Wytyczna definiuje również niezidentyfikowane zanieczyszczenie jako takie, którego struktura nie została ustalona i które jest określane wyłącznie przez jakościowe właściwości analityczne, takie jak czas retencji chromatograficznej.

Zestawmy je z obiema resztami. Reszta 1% może pomieścić dwadzieścia oddzielnych składników, z których każdy znajduje się dokładnie na progu raportowania, lub sześć składników, z których każdy jest na progu kwalifikacji. Reszta 0,1% mieści dwa składniki na progu raportowania i żadnego na progu kwalifikacji. Przejście z 99 do 99,9% nie tylko zmniejsza ilość; przenosi całą resztę poza zakres, w którym poszczególne składniki wymagają identyfikacji strukturalnej.

Pytanie Przy 99,0% czystości Przy 99,9% czystości
Masa substancji innych niż analit w jednym gramie 10 mg 1 mg
Możliwa liczba składników po 0,05% każdy Do dwudziestu Do dwóch
Możliwa liczba składników po 0,15% każdy Do sześciu Brak
Prawdopodobieństwo, że pojedyncze zanieczyszczenie wymaga identyfikacji Wysokie Niskie
Wpływ jednego niewykrytego zanieczyszczenia pozbawionego chromoforu Umiarkowany błąd względny Może dominować w pozostałości

Ostatni wiersz jest tym, który ma największe znaczenie. Przy 99,9 procent pojedyncze zanieczyszczenie, którego nie widzi oznaczenie, nie jest błędem zaokrąglenia pozostałości — może stanowić jej większość.

Co wnoszą bilans masy i metody ortogonalne

Metrologiczną odpowiedzią na zależność wyniku od metody jest unikanie polegania na jednej metodzie. Przeprowadzona w 2025 roku w krajowym instytucie metrologicznym certyfikacja wzorców wewnętrznych do ilościowego NMR porównywała bilans masy, ilościowy NMR, obniżenie temperatury krzepnięcia i kulometrię, celowo przypisując wartości certyfikowane drogami niezależnymi od NMR, tak aby łańcuch spójności pomiarowej nie opierał się na technice, którą materiały te miały wspierać. Uzyskane czystości przekraczały 999,8 miligrama na gram, z niepewnościami od 0,6 do 3 miligramów na gram przy współczynniku rozszerzenia równym dwa.

Opracowany w 2025 r. materiał odniesienia czystości estru metylowego kwasu gamma-linolenowego kierował się tą samą logiką na niższym poziomie: czystość wyznaczono bilansem masy i potwierdzono ilościowym NMR; wartość certyfikowana wyniosła 98,9 procent przy niepewności rozszerzonej 0,4 procent. Niepewność łączyła udziały z charakteryzacji, jednorodności i stabilności — trzech źródeł, z których żadne nie pojawia się na chromatogramie podającym procent powierzchni.

Błąd systematyczny związany ze współczynnikami odpowiedzi doczekał się podobnego potraktowania z drugiej strony. W artykule z 2025 roku dotyczącym analizy substancji ekstrahowalnych i migrujących zauważono, że zmienność współczynników odpowiedzi utrudnia oznaczanie ilościowe, że współczynnik niepewności tylko częściowo ją koryguje oraz że podejście wielodetektorowe poprawia charakterystykę, nie usuwając całkowicie błędu systematycznego. Rzetelne odczytanie wartości czystości obejmuje zatem pytanie, który detektor ją wygenerował.

Często zadawane pytania

Czy czystość 99,9% jest dziesięć razy wyższa niż 99%?

Pod względem czystości – nie, ale pod względem reszty – tak. Jeden gram o czystości 99,0% zawiera 10 mg materiału, który nie jest związkiem wskazanym w nazwie; przy 99,9% zawiera 1 mg. Wartości podawane na pierwszym planie różnią się o 0,9 punktu procentowego, podczas gdy ilość wszystkiego innego różni się dziesięciokrotnie. To reszta jest wielkością niosącą informację.

Jaka jest różnica między procentem powierzchni a procentem masy?

Procent powierzchni to udział piku głównego w całkowitej scałkowanej odpowiedzi detektora na jednym chromatogramie. Procent masowy to ułamek masy próbki przypadający na związek wskazany w nazwie. Wartości te są zgodne tylko wtedy, gdy każdy składnik daje identyczną odpowiedź detektora i każdy składnik zostaje wykryty. Żadne z tych założeń zwykle nie jest spełnione, więc obie liczby różnią się o nieprzewidywalną wartość.

Dlaczego zanieczyszczenia mają różne współczynniki odpowiedzi w HPLC?

Ponieważ odpowiedź w UV zależy od chromoforu i jego molowego współczynnika absorpcji przy monitorowanej długości fali, który zmienia się wraz ze strukturą. Opublikowane prace dotyczące zanieczyszczeń peptydowych podają względne współczynniki odpowiedzi zarówno powyżej, jak i poniżej jedności dla produktów insercji, skrócenia łańcucha, deamidacji, utlenienia i izomeryzacji. Założenie współczynnika równego jedności zawyża zawartość niektórych zanieczyszczeń, a zaniża innych.

Czy wynik czystości HPLC uwzględnia wodę i pozostałości rozpuszczalników?

Zazwyczaj nie. Woda nie absorbuje w UV i jest wymywana bez retencji, a wiele rozpuszczalników resztkowych zachowuje się podobnie. Ich oznaczenie wymaga osobnych technik: miareczkowania Karla Fischera dla wody, chromatografii gazowej headspace dla rozpuszczalników i analizy pierwiastkowej dla pozostałości nieorganicznych. W certyfikacji L-tyroksyny woda okazała się największym pojedynczym zanieczyszczeniem, w ilości 3,563 procent.

W jaki sposób wyznacza się czystość metodą bilansu masy?

Przez osobny pomiar każdej klasy zanieczyszczeń i odjęcie ich sumy od stu procent. Klasy te to woda, pozostałości rozpuszczalników, nielotne pozostałości nieorganiczne oraz strukturalnie pokrewne związki organiczne, każda oznaczana odpowiednią dla niej techniką. Metoda jest pracochłonna, ale jawnie pokazuje swój zakres, ponieważ wszystko, czego nie zmierzono, w widoczny sposób brakuje w odejmowaniu.

Dlaczego certyfikowana wartość czystości ma niepewność?

Ponieważ wartość certyfikowana łączy udziały z charakteryzacji, jednorodności partii i stabilności, a każdy z nich wnosi rozrzut. Wzorzec glukozy NIST ma certyfikowany ułamek masowy 99,6 plus minus 0,3 procent, a przedział ten obejmuje wartość wielkości mierzonej z poziomem ufności około 95 procent. Dwóch wartości certyfikowanych, których przedziały się pokrywają, nie da się względem siebie uszeregować.

Ile zanieczyszczeń może znajdować się poniżej progu raportowania?

Arytmetycznie reszta 1 procent mieści dwadzieścia składników po 0,05 procent każdy, a reszta 0,1 procent – dwa. Dlatego przejście z 99 do 99,9 procent zmienia charakter materiału, a nie tylko jego klasę czystości: reszta wychodzi poza zakres, w którym poszczególne składniki zwykle wymagają identyfikacji strukturalnej.

Bibliografia

  1. ICH Q3A(R2) — zanieczyszczenia w nowych substancjach leczniczych, klasyfikacja i progi
  2. US Food and Drug Administration — wytyczne Q3A, niezależna interpretacja tych samych tabel klasyfikacji i progów
  3. Analytical Chemistry, 2025 — względne współczynniki odpowiedzi w ocenie zanieczyszczeń w peptydowych produktach leczniczych
  4. ACS Measurement Science Au, 2026 — detekcja aerozolu naładowanego i jednolitość współczynników odpowiedzi w różnych klasach toksyn
  5. Molecules, 2025 — certyfikowany materiał odniesienia L-tyroksyny metodą bilansu masy i ilościowej spektroskopii NMR
  6. NIST Standard Reference Material 917d — świadectwo analizy z certyfikowaną czystością, wilgotnością i pozostałością popiołu
  7. Analytical and Bioanalytical Chemistry, 2025 — certyfikacja wzorców wewnętrznych qNMR ortogonalnymi metodami pierwotnymi
  8. Food Science and Nutrition, 2025 — purity certified reference material of gamma-linolenic acid methyl ester
  9. Analytical and Bioanalytical Chemistry, 2025 — czynniki niepewności i względne współczynniki odpowiedzi w badaniach substancji ekstrahowalnych i migrujących

Tylko do celów badawczych. Nonsensia dostarcza wzorce analityczne do zastosowań laboratoryjnych i badawczych. Niniejszy artykuł jest publikowany w celach naukowych i edukacyjnych. Nie stanowi on porady medycznej, nie opisuje żadnego zastosowania u ludzi, a nic w nim zawartego nie powinno być odczytywane jako zalecenie podania jakiejkolwiek substancji osobie lub zwierzęciu.

Kategorie: Czystość i kontrola jakości

Ten artykuł jest częścią naszego przewodnika: Co naprawdę oznacza czystość: zanieczyszczenia, świadectwa analizy i specyfikacje.